КРда Глобалдык акча жумалыгы

2024-жылдын 18-мартында АЭУнун студенттери Глобалдык акча жумалыгын өткөрүүгө арналган иш-чаралардын алкагында Кыргыз Республикасында финансылык сабаттуулук жана депозиттерди коргоо системасы жөнүндө баалуу маалыматтарды алышты. Кыргыз Республикасынын Депозиттерди коргоо боюнча агенттигинин кызматкерлери финансылык коопсуздуктун жана өздүк каражаттарды жоопкерчиликтүү башкаруунун маанилүү аспектилерин чагылдыруу менен “Өз акчаңды коргоп, өз келечегиңди камсыз кыл” аттуу лекция өткөрүштү.

2024-жылдын 18-мартынан 24-мартына чейин бүткүл өлкө Глобалдык акча жумалыгына активдүү катышат. Кыргыз Республикасынын Улуттук банкы мамлекеттик жана коомдук уюмдар, эл аралык институттар жана финансылык мекемелер менен кызматташып, финансылык сабаттуулукту жогорулатуу жана алардын аманаттарын коргоо чаралары жөнүндө коомчулукка маалымдоо боюнча масштабдуу иш-чараларды өткөрүүдө.

Глобалдык акча жумалыгы Кыргыз Республикасынын финансылык туруктуулугун жана калкынын гүлдөп өнүгүшүн камсыз кылууда маанилүү этап болуп саналат, ал эми жаштардын бул иш-чараларга катышуусу өлкөнүн келечек муундарынын арасында сергек финансылык жүрүм-турумду калыптандырууга жана каржылык сабаттуулукту өнүктүрүүгө өбөлгө түзөт.