Жазгы семестрдин Bilateral Student Mobility 2025 программасы боюнча көрсөтмөлөр

Bilateral Mobility/Exchange программасына катышкан студенттер кабыл алган университетке барууда, визага, жашоого байланыштуу чыгымдарын өз алдынча төлөп, бирок кабыл алуучу университетке окуу акысын төлөбөйт.

Маанилүү даталар:

• Брифинг-семинары: 10-сентябрь 2024-жыл (шейшемби)

• Талап кылынган документтер менен онлайн арыз берүүнүн акыркы мөөнөтү: 30-сентябрь 2024-жыл (дүйшөмбү).

Тандоо критерийлери:

• Англис тилин билүү деңгээли – В2 же андан жогору

• Тапшырылбай калган сабактардын жок болушу

• Орточо балл 70 же андан жогору

Эскертүү: биринчи жана акыркы семестрдин студенттери программага катышууга арыз бере алышпайт.

Тапшыруу үчүн керектүү документтер:

Онлайн арыз формасы

● Студенттик бөлүмдөн официалдуу транскрипт (А -102)

● Чет элдик паспорттун көчүрмөсү

● Англис тилин билүү деңгээлин тастыктаган сертификат (А - 214)

Арыз берүү процедурасы:

• Абитуриенттер 2024-жылдын 10-сентябрында (шейшемби күнү) өзүн-өзү каржылаган студенттик мобилдүүлүк программасына арналган брифинг-семинарына катышып, жооптуу адистерге суроо бере алышат.
  • Талапкерлер 2024-жылдын 30-сентябрына саат 17:00гө чейин керектүү документтерди тапшырууга тийиш. Япониядагы Канагава университетине жана Түштүк Кореядагы Инха университетине тапшырган студенттер документтерди 2024-жылдын 25-сентябрынан кечиктирбестен тапшырышы керек.
  • Арыз формасын толтурууда талапкерлер өнөктөш университеттердин тизмесинен үч университетти тандашы керек. Тандалган университеттер жалпы окуу планын/бөлүмүн АЭУ сыяктуу камсыз кылышы керек. Абитуриенттер өнөктөш университеттердин веб-сайттарындагы агымдын жана бөлүмдүн болушун баалашы керек. Эл аралык мамилелер кеңсеси тарабынан жүргүзүлгөн бөлүштүрүү процесси абитуриенттердин орточо баллына (GPA) негизделген.
  • Кабыл алуучу университеттин талаптарына жараша, тандалган абитуриенттер кошумча документтерди тапшырып, кабыл алуучу университеттин анкетасын жана окуу келишимин толтурушу керек (абитуриенттер кабыл алуучу университетте 2025-жылдын жазгы семестрине курстарды тандап алышы керек болгон документ).
  • Тандалган курстар жергиликтүү жана кабыл алуучу университеттердеги кредиттердин саны мобилдүүлүк программасынан кайтып келгенден кийин өзүнүн университетинде курстар жана кредиттер таанылышы үчүн кеминде 80% дал келиши керек. Ошондуктан, талапкерлер кафедра башчысынын жардамы менен дисциплиналарды өтө кылдаттык менен тандап алышы керек. Эгерде жергиликтүү жана кабыл алуучу университеттердин ортосундагы кредиттердин саны минималдуу же такыр дал келбесе, анда талапкерлер үчүн жетишпеген кредиттердин ордун толтурганга чейин окуу мөөнөтүн узартуу коркунучу бар.
  • Университеттер кабыл алган талапкерлер 2025-жылдын жазгы семестринде АЭУнун окуу акысын төлөшү керек. Мобилдүүлүк программасынын студенттери кабыл алуучу университетте окуу акысын төлөшпөйт, бирок жашаган жери, тамак-аш, жол кире, камсыздандыруу жана виза чыгымдарын төлөшү керек.

Кошумча эскертүүлөр:

● Эл аралык мамилелер кеңсеси жалпы маалыматты электрондук почта, билдирүү такталарында, Instagram жана Facebook баракчаларында берет.

● Арыз берүүчүлөр күнүмдүк маалымат алуу үчүн Эл аралык мамилелер кеңсесинин Instagram  же Telegram Channeканалына катталуусу зарыл.

Өнөктөш университеттердин тизмеси менен шилтеме аркылуу таанышууга болот. шилтеме.

Өнүккөн өлкөлөрдөгү көптөгөн жогорку рейтингдеги университеттер алмашуу программасына катышуу үчүн расмий TOEFL баллын талап кылышат, ошондуктан талапкерлерге расмий TOEFL сынагын тапшуруу сунушталат.

Байланышуу:

Айгерим Максымбекова,